Denní letecké značení na komínech: obnova, umístění, barevná kombinace
6 min čteníDenní letecké značení na komínech a jiných stavebních prvcích musí ÚCL dodržovat u všech staveb, které jsou přibližně 10 m vysoké od úrovně střechy budovy. Z tohoto důvodu jsou všichni majitelé nemovitostí povinni dodržovat toto nařízení a zajistit, aby vzdušné značení bylo funkční a viditelné i nějakou dobu po realizaci.
Komíny jsou nedílnou součástí moderní doby a hospodářského rozvoje a slouží především k odvodu spalin z budov. Používá se proto k pohonu kamen, pecí, krbů nebo kotlů, kde funguje jako jednoduché vzduchové čerpadlo. Horké spaliny v komíně mají nižší hustotu než okolní vzduch, takže stoupají komínem vzhůru a na jejich místo se nasává čerstvý vzduch. Tlak, který žene vzduch do komína, se nazývá komínový tah. To závisí na výšce komína a poměru vnitřního průměru k objemu spalin. Proto se v průmyslových závodech staví vysoké komíny.
Několik zajímavostí:
- Nejvyšší komín na světě je součástí tepelné elektrárny Ekibastuz GRES-2 v Kazachstánu a měří 419,7 metru.
- Nejvyšší komín v Evropě se nachází ve Slovinsku jako součást tepelné elektrárny Trbovlje a měří 360 metrů.
- Nejvyšším komínem na Slovensku je 300 metrů vysoký komín elektrárny Nováky.
Umístění leteckých značek
Vzdušné značky denního překážkového značení musí být umístěny na konstrukci budovy v plné výšce cca 10 m od úrovně střechy budovy, a to v sedmi pruzích o výšce cca 1,40 m.
Barevná kombinace
Použité barvy musí být střídavě červené nebo oranžové a bílé, přičemž horní a dolní pruh musí být červený nebo oranžový (tj. čtyři pruhy červené/oranžové a tři bílé). Pro červenou nebo oranžovou barvu musí být použita oranžová signální barva č. 7550 nebo červená vermilionová barva č. 8140 podle STN 673067, jakýkoli jiný odstín červené barvy musí být schválen slovenským leteckým úřadem.
Podle vzorníku RAL jsou tyto barvy označeny jako:
- Červený vermilion RAL 2002
- Signální oranžová RAL 3024, RAL 3026
Renovace a údržba továrních komínů
Komín je jednou z nejvíce namáhaných částí budovy, takže od nás vyžaduje nejen pravidelnou péči, ale čas od času se může dočkat i opravy starého komína.
Běžně jsou vystaveny teplotám od 10 do 400 °C, při vznícení sazí až do 1600 °C, vodní páře a chemickým látkám vznikajícím ve spalinách. Není divu, že je třeba je po určité době přestavět, obnovit nebo vyměnit. Na tuto práci je nejlepší povolat zkušeného odborníka.
Je docela možné, že zejména starší komíny, které se používají již deset let, již nemusí vůbec splňovat požadavky na technický stav komína. Ohrožena je bezpečnost a samozřejmě i majetek. Ať už tedy stavíte nový komín nebo opravujete starý, budete se muset při opravě a renovaci komína přinejmenším poradit s odborníkem. Pokud opravu starého komína nesvěříte kvalitní firmě a pustíte se do ní sami, měli byste podle zákona nechat komín po opravě zkontrolovat odborně způsobilou osobou. Revizní technik musí zkontrolovat stav komína, a pokud je v pořádku, vypracuje revizní zprávu.
Rekonstrukce a opravy komínů by měly být prováděny průběžně, a to nejen z bezpečnostních důvodů a z důvodu dodržení platných norem, ale také z důvodu technického pokroku. V současné době jsou k dispozici systémy, které zohledňují rozmanitost současných spotřebičů a paliv.
Bezpečnost komínů na Slovensku upravuje vyhláška č. 401/2007 Z. z., která vstoupila v platnost v září 2007. Ukládá fyzickým a právnickým osobám povinnost udržovat komín v dobrém technickém stavu a zajistit jeho pravidelnou kontrolu a čištění. Kontroly se vztahují také na chaty a chalupy. Lhůty pro čištění a kontrolu komína závisí na tepelném výkonu spotřebiče a druhu paliva.
Obnova a údržba denních zábran na komínech
Každý majitel komína by měl denně udržovat na komínech viditelné a v dobrém stavu anténní značky. Existují firmy, které se zabývají speciálně obnovou a údržbou továrních komínů. Po úvodní prohlídce komína vám přesně řeknou, co bude třeba udělat. Někdy stačí vyčistit vnější část komína, jindy je třeba komín opravit na poškozených částech.
Jako nátěr je velmi vhodný termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoProtect na bázi nanotechnologie, který je velmi odolný vůči klimatickým vlivům, má vynikající roztažnost a odráží UV záření. A co je velmi důležité – má také velmi dlouhou barevnou stálost, čímž prodlužuje životnost komínů. Jeho vlastnosti dokonale chrání všechny typy komínů.
Nátěr ClimateCoating vytváří ochranný štít, který díky svému jedinečnému složení odvádí vlhkost, ale zabraňuje tomu, aby se vlhkost z vnějšího prostředí dostala zpět do stavebního materiálu. Povlak ClimateCoating zajišťuje teplotní stabilitu, a tedy žádnou degradaci (praskliny) zdiva nebo stěn v důsledku vysokých teplotních rozdílů.
Povlak ClimateCoating zajišťuje plnou ochranu proti všem atmosférickým vlivům. Díky svým jedinečným vlastnostem zajišťuje regulaci vlhkosti v konstrukci budovy (udržuje ji stále suchou). Koeficient nasákavosti je menší než 3 % za 120 dní přítomnosti ve vodě a díky svým difuzním vlastnostem – koeficient propustnosti vodní páry = 7 – pomáhá rychle odvádět vlhkost, čímž zabraňuje vzniku plísní na povrchu a uvnitř komínové konstrukce.
Výhody nátěrů ClimateCoating ThermoProtect
- Dlouhotrvající ochrana fasády s nátěrem ClimateCoating ThermoProtect proti škodlivým vlivům prostředí, jako je ultrafialové záření, smog, prach, kyseliny, soli a mořská voda.
- Ochrana proti povětrnostním vlivům, jako je déšť, sníh a krupobití…
- Nátěr ClimateCoating ThermoProtect snižuje riziko vzniku plísní, řas, mechů a hub.
- Úspora energie v zimě i v létě
- Povlak ClimateCoating ThermoProtect omezuje tvorbu trhlin v podkladu.
- Dlouhotrvající stálost barev
Většina továrních komínů je ve velmi špatném stavu a nutně potřebuje rekonstrukci. Taková renovace vyžaduje nemalé finanční prostředky, ale výběrem správného renovačního materiálu můžete prodloužit jejich životnost a nemusíte podobné opravy provádět tak často. Podle zkušeností společnosti ClimateCoating je nátěr i po 20 letech stále stejně zářivý, jako kdyby byla renovace provedena před několika týdny.