21. listopadu 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Možnosti vytápění v rodinných domech

13 min čtení

Možnosti vytápění v rodinných domech

Teplo hraje důležitou roli v pohodlí domova. Žijeme v teplotním pásmu, ve kterém se musíme starat o tepelnou pohodu našich domovů od samého počátku. To znamená, že bychom měli mít jasno v tom, jakým způsobem budeme dům vytápět, už od okamžiku, kdy ho postavíme, nebo nejpozději v okamžiku, kdy dokončíme hrubou stavbu. Samozřejmě, že po finálním dokončení stavby můžete technicky zajistit jakoukoli formu, ale musíte mít prostor předem rozvržený a v hlavě alespoň potřebný plán. Dnes se nejčastěji řeší otázka hospodárnosti používání a výkonu.

Pokud dům stavíte teprve nyní, můžete si plánování výdajů rozvrhnout na delší dobu dopředu. Je však třeba zvážit několik strategických faktorů. V první řadě je důležité již zmíněné klimatické pásmo nebo podmínky, ve kterých se dům staví, materiál použitý na stavbu, izolace a zateplení. Pokud si stavíte dům svépomocí, je z dlouhodobého hlediska jistě ekonomicky výhodnější dům důkladně zabezpečit proti úniku tepla již při stavbě, i když je to dražší.

Konkrétní volba topného média je na majiteli a může být dohodnuta později. Můžete si nechat poradit od svých blízkých, kteří již mají s vytápěním zkušenosti. Záleží však na vašich finančních možnostech.

Plynové vytápění

Vytápění zemním plynem je považováno za tradiční a nejjednodušší způsob. Ačkoli se to při dnešním systematickém zvyšování cen nezdá, je stále nejúspornější. Pro dosažení požadovaného účinku je však nutné přizpůsobit jeho provoz vašim požadavkům. Zvláště efektivního výsledku lze dosáhnout při vytápění více bytů volbou vhodného režimu.

Základem je plynový kotel. Dnes existují moderní stacionární nebo závěsné kotle, které ohřívají topné médium, v tomto případě obvykle vodu, ale některé jejich sofistikovanější verze se používají i k ohřevu užitkové vody a samy jsou topnými tělesy. Jsou vybaveny nejmodernějšími technologiemi. Elektronická řídicí deska má kromě vlastního ovládání kotle řadu bezpečnostních funkcí. Důležitou součástí kotlů je autodiagnostika, která informuje o provozních podmínkách kotle prostřednictvím displeje na ovládacím panelu. Rychlý ohřev teplé vody zajišťují deskové výměníky tepla. Moderní plynové kotle mají také zabudované prostorové programovatelné regulátory s týdenními, různě odstupňovanými programy režimů.

Možnosti vytápění v rodinných domech

Elektrické vytápění

Provozní náklady na elektrické vytápění (ve smyslu elektrického kotle na vytápění) jsou přibližně o 20-30 % dražší než na plynové vytápění. Obecný trend ve vývoji technologií směřuje ke snižování jejich energetické náročnosti, přesto se u nás stále používají elektrická topidla.

Existuje mnoho typů elektrických topidel, nejčastěji v podobě nástěnných nebo přenosných sálavých topidel a podlahových konvektorů.

Vytápění dřevem a uhlím

Může se zdát, že kotle na dřevo a uhlí již neexistují, že z našich domovů zmizely. Není to tak docela pravda. Kotle na dřevo a uhlí jsou sice na ústupu, ale nezmizely a pravděpodobně nikdy nezmizí. Ve skutečnosti je stále možné najít neplynofikované domácnosti, dokonce i celé vesnice. A to nejen z objektivních důvodů. Někde je nedostatek financí, to je nesporné, ale pro mnoho lidí je tento způsob vytápění prostě výhodnější ve všech ohledech. Mají správný kotel, jehož výměna není vůbec levná záležitost, spoustu dřeva a topit plynem nebo jinak by je stálo spoustu peněz navíc. Nemluvě o ekologičnosti tohoto zdroje. Dřevo však slouží také jako palivo v doplňkových zdrojích tepla mimo topnou sezónu, v krbech a kamnech. Kotle na tuhá paliva jsou také modernější a mají vyšší výkony. Jsou vybaveny automatickou regulací výkonu pomocí kotlového nebo prostorového termostatu.

Vytápění krbem

Další možností vytápění vašeho domova je stále oblíbenější krb nebo krbová vložka. Stala se oblíbenou atrakcí pro majitele domů, a to nejen kvůli neopakovatelné atmosféře, ale také proto, že tento krásný dojem lze spojit s praktickým využitím. S vřelostí. Krb může zajišťovat většinu tepla pro vytápění místnosti nebo může být napojen na celkové vytápění domu, čímž se ušetří značné množství peněz za vytápění obytného prostoru.

Starší typy krbů mají otevřené ohniště, kterým teplo neregulovaně proudí do místnosti. Výhodou je však neopakovatelná atmosféra, protože mezi ohněm a vámi není žádná překážka v podobě skla. Stává se však, že nežádoucí zápach kouře, pokud není řádně odvětrán, proniká i do místnosti, což je nežádoucí faktor.

Abychom co nejlépe využili teplo, krbová vložka nám umožňuje regulovat množství odváděného tepla a vytápět několik místností.

Elektrická krbová vložka

Pokud nemáte komín, a přesto byste chtěli mít doma krb, i pro vás existuje alternativa. Můžete si vybrat elektrický krb. Musíte použít elektrickou vložku, která je vyzděná stejně jako klasická krbová vložka. Jezdí však na elektřinu. Nemusíte se obávat vysoké spotřeby elektřiny, elektrický krb má příkon pouze kolem dvou kilowattů. Stejně jako u běžných krbů si musíme uvědomit, k jakému účelu budeme spotřebič používat. Lze jej použít i jako doplňkové topení mimo topnou sezónu. Pokud se rozhodnete pro instalaci, není třeba žádné stavební povolení.

Podlahové vytápění

Podlahové vytápění umožňuje snížit teplotu v místnosti o 2 až 3 °C při zachování příjemného pocitu tepla ve srovnání s jinými druhy vytápění. Systém zajišťuje teplou, rovnoměrně sálavou celou podlahu – zbytek je ponechán přírodním zákonům.

Tradiční topná tělesa vyzařují horký vzduch, který zůstává pod stropem, dokud se neochladí, pak klesá dolů a způsobuje průvan u podlahy. Tím se vytvoří chladná podlaha. Teplota v místnosti se zdá být nízká a účty za vytápění se zvyšují.

Povrch podlahy s podlahovým vytápěním by měl mít teplotu přibližně 22-27 °C v místech, kde se zdržujete delší dobu, například v obývacím pokoji. Tehdy také cítíme v místnosti příjemnou tepelnou pohodu. V prostorách, kde se zdržujeme kratší dobu, například v koupelně, můžeme zvolit vyšší maximální teplotu povrchu podlahy 35 °C.

Vzhledem ke konstrukci podlahového vytápění a fyzikální povaze přenosu tepla z otopné plochy je reálně možné ušetřit přibližně 15-20 % energie. S reálnými úsporami 20 až 25 % ve srovnání s konvenčním vytápěním se podlahové vytápění stává progresivním systémem vytápění s reálnou cenovou návratností.

Pro obytné a pracovní prostory s běžnými tepelnými ztrátami se obvykle instaluje výkon 100 W/m2. V koupelnách a tam, kde podlaha není izolovaná, by se mělo instalovat až 150 W/m2. Před velkými prosklenými plochami, francouzskými okny a zimními zahradami je vhodné instalovat lokální topné zóny s vyšším výkonem, aby se zabránilo zvýšeným tepelným ztrátám. Elektrické termočlánkové topné systémy lze instalovat prakticky pod jakýkoli typ podlahové krytiny. Topné rohože jsou utěsněny tenkou, 5 mm vrstvou betonové mazaniny s přídavkem změkčovadla nebo speciálního tmelu, na kterou se pokládá jakákoli podlahová krytina, od keramické dlažby nebo obkladů z přírodních materiálů až po linoleum, koberce, prkna, parkety a velké laminátové vlysy.

Jakmile je potěr položen a dostatečně dlouho vytvrzuje, je možné začít s vytápěním. Rozhodující podmínkou je úplné vysušení, tj. připravenost ke kladení. Je to proto, že měření vlhkosti, které se jinak provádí v rámci kontroly podkladu, nelze u vytápěných podlahových konstrukcí spolehlivě provést z důvodu rizika poškození. Z toho vyplývá, že před položením podlahové krytiny je třeba provést sušení zvyšováním a snižováním výkonu topení spolu s přestávkami v topení.

Termoregulační přístroje, teplotní čidla

Primárním zdrojem pro ohřev teplonosné látky v potrubí podlahového vytápění je teplovodní stacionární nebo závěsný kotel. Teplota povrchu podlahy je sice regulovatelná, ale k tomu potřebujete vhodnou konstrukci kotle a systém regulace vytápění. Systém podlahového vytápění je řízen elektronickými termostaty, které podle potřeby využívají čidlo teploty v místnosti nebo v podlaze. Pokud se rozhodneme pro elektrické podlahové vytápění jako hlavní topný systém, je nutné použít prostorové teplotní čidlo.

Nové patentově chráněné termostaty s myšlením převezmou vaše starosti s ovládáním vytápění. Dokážou samy odhadnout, kdy je třeba zapnout vytápění, aby bylo dosaženo požadované teploty co nejefektivněji a v čase, který jste si stanovili. Obvykle se vyrábějí jako balení dva v jednom. To znamená, že váš termostat bude obsahovat inteligentní časovač a adaptivní regulátor. Jedná se o prediktivní systém, který zajistí požadovanou teplotu v naprogramovaném čase. Ideální je také kombinace pokojového teplotního čidla a externího podlahového teplotního čidla, které je však již součástí základního balení. Při takové regulaci hlídá pokojový termostat optimální teplotu obytného prostoru a podlahový termostat teplotu podlahy.

Bez ohledu na teplotu v koupelně nebo jiné místnosti udržuje teplotu podlahy na nastavené hodnotě. Pomocí adaptivního časového termostatu můžeme načasovat období s požadovanou komfortní teplotou a období, kdy může topný systém pracovat v tlumeném režimu. Tímto způsobem výrazně šetříme náklady na vytápění, protože můžeme pomocí termostatu okamžitě změnit nastavenou teplotu. Při dodatečném temperování podlahy na příjemnou teplotu v koupelně spotřebuje systém přibližně 50 kWh/m2 za rok. Elektrické termočlánkové systémy nevyžadují žádnou údržbu a při současném technickém provedení mají životnost nejméně padesát let. Termostat, který je třeba vyměnit přibližně po patnácti letech, však tak dlouho nevydrží.

Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti s povrchovou úpravou ClimateCoating ThermoPlus – a žádné plísně!

Teplá hlava a studené nohy s topením na plné pecky – kdo by neznal tento běžný pocit v zimních měsících? Termokeramický povlak ClimateCoating ThermoPlus zajišťuje rovnoměrné rozložení tepla v místnosti. Teplotní rozdíl mezi podlahou a stropem tak může být menší než 2 °C. Zároveň se zabrání kondenzaci vlhkosti na stěnách a vzniku plísní. Může dojít také k omezení větrání, při kterém drahé teplo doslova vyletí oknem.

Stěny ošetřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus vytvářejí velkou keramickou plochu, a proto v chladných měsících fungují jako kachlová kamna a vyzařují do místnosti příjemné teplo. Keramické duté kuličky obsažené v povlaku ClimateCoating ThermoPlus vedou teplo jako „mini kamna“. Díky svým vlastnostem a výrazně zvětšenému povrchu stěn nátěr rychle a dobře rozvádí sálavé teplo ze zdroje tepla na vzdálenější plochy stěn a stropu. Kamna nyní „vyzařují“ teplo mnohem rovnoměrněji do místnosti. Současně se přebytečná vlhkost „vytahuje“ ze stěn a přenáší se do vzduchu. To má zásadní význam pro izolační efekt, protože suché stěny izolují mnohem lépe než vlhké.

Ochlazené prostory, např. po návratu z výletu, se rychleji zahřívají. A díky nepřetržitému provozu můžete výrazně snížit náklady na vytápění. Tímto způsobem můžete ušetřit více než 30 % nákladů na vytápění.

Nezapomeňte izolovat svůj domov

Není pochyb o tom, že kontaktní zateplovací systém (polystyren, minerální vlna) pomůže každému domu zlepšit tepelný odpor. Doporučil bych však omítkový zateplovací systém ISOTEX. Proč?

Omítkový zateplovací systém ISOTEX se skládá z tepelně izolační omítky ISOTEX a termokeramického nátěru ClimateCoating. Společně tvoří tepelně izolační systém s vynikajícími vlastnostmi a dlouhou životností. Tepelněizolační omítka ISOTEX ve spolupráci s nátěrem ClimateCoating vám poskytne plnou ochranu před všemi atmosférickými vlivy a vytvoří inovativní tepelněizolační systém, který předčí vaše očekávání. Jaké jsou jeho hlavní výhody a proč je lepší než polystyren?

Zateplovací systém ISOTEX

1. Funkční životnost izolačního systému

Zateplovací systém ISOTEX má velmi dlouhou životnost (nejméně 30 let), což je dáno především použitými materiály. Díky tomu, že klasický polystyren nebo minerální vata byly nahrazeny tepelněizolační omítkou, která se nanáší přímo na zdivo bez zbytečného kotvení a spár, je vnější fasáda dokonale odolná proti mechanickému poškození. Abyste takovou izolaci zničili, museli byste pravděpodobně vzít kladivo a odštípnout omítku z fasády.

Důležitější však je, že tento izolační systém funguje a chrání stavební konstrukci po celou dobu její životnosti a přispívá k úsporám energie v budově.

2. Vynikající ochrana stavební konstrukce

Tepelný nátěr ClimateCoating udržuje stěny suché a odvádí přebytečnou vlhkost. Díky termokeramické membráně zabraňuje pronikání vlhkosti do zdiva a minimalizuje riziko vzniku mikrotrhlin na fasádě, kterými by se do zdiva mohla dostat dešťová voda. Povlak ClimateCoating zajišťuje teplotní stabilitu, a tím zabraňuje degradaci (vzniku trhlin) zdiva nebo stěn v důsledku vysokých teplotních rozdílů a výrazně zabraňuje stárnutí a zvětrávání stavebních konstrukcí. Izolační systém ISOTEX tak vytváří dokonalou ochranu stavební konstrukce.

3. Snižuje riziko vzniku plísní a řas na fasádě.

Díky jedinečným vlastnostem tepelněizolační omítky ISOTEX a nanotechnologii v termokeramickém nátěru ClimateCoating zajišťuje zateplovací systém ISOTEX regulaci vlhkosti ve zdivu (udržuje ho stále suché = hřeje pouze „suchá vrstva“). Koeficient nasákavosti je menší než 3 % za 120 dní přítomnosti ve vodě a díky svým difúzním vlastnostem – součinitel prostupu vodní páry μ < 8 (EN 174) – pomáhá rychle odvádět vlhkost, čímž minimalizuje riziko vzniku plísní a řas na povrchu i uvnitř stavební konstrukce.

4. Izolační systém ISOTEX je paropropustný

Obě složky použité v tepelněizolačním systému ISOTEX (tepelná omítka ISOTEX a termosetový nátěr ClimateCoating) jsou paropropustné – to znamená, že propouštějí vodní páru, ale zároveň zabraňují pronikání dešťové vody a vlhkosti do zdiva. V praxi to znamená, že váš dům bude „dýchat“ a nebude zabalen v igelitovém pytli, jako je tomu v případě použití polystyrenu.

5. Minimální zatížení stavební konstrukce

Nízká objemová hmotnost tepelněizolační omítky ISOTEX (pouze 8,0 kg/m2) a absence kotvení, které by oslabovalo stavební konstrukci a vytvářelo tepelné mosty, způsobuje minimální zatížení tepelněizolačního systému ISOTEX na stavební konstrukci.

Aplikace tepelněizolační omítkové směsi ISOTEX vyžaduje minimální úsilí, většinou se nanáší ve dvou vrstvách bez výztužné síťoviny, což výrazně zkracuje časový rozsah stavebních prací.

6. Žádná hygienická rizika

Moderní materiály na bázi keramiky použité v zateplovacím systému ISOTEX nepředstavují žádné hygienické riziko – právě naopak: snižují riziko vzniku plísní na fasádě, udržují stěny suché a nevytvářejí tak živnou půdu pro růst plísní, které by způsobovaly nemoci a alergie.

Pokud se chcete o izolačním systému ISOTEX dozvědět více, zde najdete odkazy na další články:

Pokud se chystáte stavět vlastní dům nebo budovu – je nejlepší zvolit tloušťku zdiva přibližně 38-45 cm. Tato tloušťka zdiva obvykle nepotřebuje dodatečnou izolaci, a tím se vyhýbá zvyšování zdravotních rizik.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *