Dřevěné domy: výhody, cena, výstavba
10 min čteníV našich končinách se většinou preferují cihlové domy – obliba stavět rodinné domy z kamene, dřeva nebo o montované domy je menší zájem. Kvádry nebo cihly – jakoby snad ani jiný materiál neexistoval. Častokrát si ani neuvědomujeme že tyto materiály patří k těm dražším. Inu, k dřevu jako stavebnímu materiálu se přikloní málokdo a přitom jde o dobrou ekologickou ale i levnější alternativu jak si postavit svůj rodinný dům.
Tradice stavění rodinných domů z vysoce trvanlivých materiálů jako jsou kámen či cihla, má své kořeny ještě v přesvědčení, že bydlení v rodinném domě je pro více generací a taková nemovitost se prostě dědí. Oblíbenost „kamene“ jako stavebního materiálu souvisela i s pomalým bohatnutím Česka, protože dřevo bylo především synonymem chudého venkova a jeho dřevěných chaloupek. Vlastnit pořádný dům z kamene bylo základním měřítkem toho, jaké má kdo postavení ve společnosti, či kulturní úroveň. Další „ranou“ pro rodinné domy a jejich oblíbenost byla masová výstavba panelových bytů z dob socialismu, která téměř zcela odpoutala pozornost od rodinných domů a těch dřevěných prakticky úplně. Rodinný dům totiž skrytě symbolizoval starý „selský způsob života“, který proletářské smýšlení vůbec nehrál do karet. Ať si to uvědomujeme nebo ne, tato převýchova ohledně „správného“ způsobu bydlení přetrvává u nás dodnes a mnohý z nás se možnosti bydlení v rodinném domě raději nevěnují. Pokud bychom se totiž pokusili o anketu, jejíž jedinou otázkou by byla možnost představit si bydlení v dřevěném domě, určitě bychom se při odpovědích pohybovaly v rovině chalup či víkendových domů. Nuž ale i v tomto směru se konzervativnost Čechů postupně mění a stále více lidí se zajímá o bydlení v dřevěném rodinném domě.
Výhody dřevěného domu
Dnes žijeme v mnohem rychlejší době a vše co kupujeme chceme mít hotové co nejdříve. Takže nepochybně k největším výhodám v případě dřevěného domu patří rychlost postavení domu a suchý proces výstavby z prvků, které se představí předem ve výrobě. Pokud si např. projdete nabídky firem zabývajícími se výstavbou těchto domů, tak často ve svých prospektech uvádějí čas výstavby na jeden až dva měsíce. Při panelovém typu dřevěného montovaného domu je stavba již na pátý den od začátku montáže připravena na pokrytí střešní krytinou. Hrubá stavba se uzavře do čtrnácti dnů od zahájení výstavby. Tato rychlost má velký význam při financování stavby pomocí úvěru. Zákazník může takový dům okamžitě po ukončení výstavby využívat. Další výhodou při samotné výstavbě je i to, že při realizaci stavby se téměř neporuší okolí a nároky na vybavení staveniště jsou nízké. U dřevěných staveb panelového typu totiž stačí stavět dům lehkou mechanizací.
Pokud uvažujete nad stavbou dřevěného domu, potěšit by vás měla i zdravotní nezávadnost tohoto typu obydlí. Je to především aktuální tehdy, pokud máte v rodině alergika. Při použitých materiálech na stavbu ještě nebyly prokázány žádné alergické reakce. Dřevěné domy především dobře regulují teplo, které nedochází k akumulaci tak velmi jako v „kamenných stavbách“. Samotné snižování energetické náročnosti domu si však vyžaduje vysokou kvalitu materiálů. Proto pokud si dáte dobře poradit ohledně kvality materiálu a následného způsobu stavby, bude váš dům celoročně obyvatelný a nebude potřebovat další tepelnou izolaci, protože její funkci dobře přenáší samotné dřevo. Pokud se bojíte, že dřevo není dostatečně konkurence schopným materiálem pro dosud upřednostňovány tvrdší materiály, vaše obavy tedy nejsou namístě.
Navíc životnost takových domů se uvádí od stopadesát do dvě stě let. Záruku na nosnou konstrukci firmy poskytují od třiceti do padesáti let. A co je zajímavé, dřevo se testuje i vystavením pod přímým ohněm, přibližně pětačtyřicet minut. A pokud nejsou viditelné stopy poškození, až pak projde schválením. Na výstavbu dřevěných srubů se používá zejména kulový masiv kvalitního, hustě rostlého dřeva. Většinou jde o smrkové dřevo. Pro různé vlastnosti je toto dřevo nejvhodnější. Dřevo jako kanadská borovice, bříza, topol, kanadská jedle jsou zase pro své atributy vhodné na obklad sauny, podlahy a jiné obkládání. Některé z nich jsou i podstatně dražší, proto jsou automaticky znevýhodněny. Pokud byste přece jen nechtěli použít jako stavební materiál čisté dřevo, společnosti nabízejí i možnost kombinovat váš srub s kamenem.
Jak vypočítat cenu dřevěného domu
Žijeme v dobách, kdy si každý z nás, ať už je bohatší nebo ne, pořádně přepočítává každou korunu v peněžence. Takže pokud jsme se již rozhodli financovat si nové bydlení v domě, který bude výlučně vonět dřevem, jeho cena se počítá podobně jako u všech ostatních stavbách domu z celkové zastavěné plochy. Platit však budete zvlášť za vystavění skeletu a hrubou stavbu, nebo si můžete nechat vystavit dům na klíč. Samotný výpočet celkové částky za stavbu může však překvapit svou složitostí. Musíte totiž kalkulovat s velikostí celého dřevěného domu, jeho náročnosti na stavbu a typu použitých materiálů. V takovém případě si samotný dům nechte před jeho realizací ocenit. Ocenění je možné vyhotovit na základě vypracování architektonické studie. Ta je většinou následně po podpisu smlouvy o dílo zpracovaná do projektové dokumentace, která vám bude zároveň sloužit jako podklad pro vyřízení stavebního povolení. Abyste při stavbě ušetřili co nejvíce a přitom nesnižovaly kvalitu materiálů a samotné stavby, zkuste popřemýšlet i nad těmito možnostmi:
Věřte nebo ne, dřevěné domy se dají stavět i v zimních měsících a tehdy je stavební materiál – dřevo levnější. Dřevo jako stavební materiál je z pohledu ceny výhodný a může konkurovat „pevnějším materiálům“. Procenta z ceny materiálu lze ušetřit i přímou koupí od výrobce nebo přes internet. Při samotné realizaci stavby si sežeňte i nezávislého odborníka, který vám vysvětlí co se vám vyplatí kupovat, za jakou cenu a jaká řešení jsou pro váš dřevěný dům optimální. Nestanete se tak výhradním „rukojmí“ firmy, která vaši stavbu bude realizovat. Zaveďte si proto i něco jako stavební deník, kde budete mít zapsány všechny rady. Budete je moci tak srovnávat se skutečností. Teprve tehdy byste měli být pány stavby vy a budete mít vše pevně v rukou.
Postup při stavbě dřevěného domu
Takže, pokud již máte penízky na stavbu rodinného domu ze dřeva přichystané, nejdříve se vypracuje architektonická studie, kde se stanoví přesná výše ceny stavby. Ta je později rozpracována do projektové dokumentace tak, aby byla použitelná pro vyřízení stavebního povolení. Většina firem zabývajících se stavbami dřevěných domů a srubů má již své typy budov, ale není výjimkou, že si můžete stavbu přizpůsobit dle vlastních představ. Vaše požadavky budou přizpůsobeny statickým limitem, na které vás upozorní projektant. Katalogy nabízené společnostmi by vám měly pouze usnadnit představu o tom, jak by měl váš domek vypadat. Konečný vzhled tedy bude záviset na třech faktorech. Od vás, od statických možností a od příslušného terénu v místě stavby. Pak se může realizovat samotná výstavba. Základy jsou samozřejmě z betonu. Většinou si na výkop a zabetonování základů společnosti najímají stavební firmy, které s nimi výhradně a dlouho spolupracují.
Dalším krokem je už jen skládačka. Postaví se skelet, hrubá stavba, krovy střechy a posledním krokem je srážení stěn a střechy. Vše je složeno z dílů, proto práce postupuje rychle a systematicky. Poslední důležitou skutečností, na kterou nesmíme zapomenout je natření dřevěného domu, zevnitř nejlépe ekologickou látkou, která chrání materiál proti plísním a škůdcům a před UV zářením. Společnosti však takové pracovní úkony zajišťují automaticky a nátěry máte většinou v ceně výsledného produktu. Posledními fázemi před samotným nastěhováním do domu je porealizační zaměření stavby, zhotovení geometrického plánu pro zápis do katastru nemovitostí a kolaudační řízení, které je ukončeno vydáním pravomocného kolaudačního rozhodnutí.
Ochranný nátěr na dřevo
Každá stavební konstrukce musí odolávat nepřízni počasí a dřevěný dům není výjimka. V dnešní době moderních stavebních materiálů se jeví jako jedno z nejlepších řešení termokeramický nátěr ClimateCoating Nature – má špičkové vlastnosti, o kterých se ostatním nátěrům na dřevo může pouze zdát. Kromě toho, že chrání dřevěnou konstrukci stavby před počasím a výkyvy teplot, zlepšuje tepelnou a energetickou bilanci dřevěné konstrukce, velmi zdatně odolává zubu času a jeho životnost je velmi dlouhá.
Nátěr ClimateCoating Nature je odolný nátěr pro ochranu dřeva, který zachovává vlastnosti a funkce termokeramické membrány (nanotechnologie). ClimateCoating Nature je vhodný pro všechny stavební prvky ze dřeva pro venkovní použití, které nejsou rozměrově stálé a stará se o obnovu a zachování přirozené bilance vlhkosti ve dřevě.
Výhody ochranného nátěru ClimateCoating Nature:
- Dlouhotrvající ochrana dřeva před škodlivými vlivy životního prostředí jako ultrafialové záření, smog, prach, kyseliny, soli a mořská voda
- Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy jako je déšť, sníh a krupobití …
- Zabránění tvorbě řas, mechů, hub a plísní na dřevěném podkladu
- Energetické úspory stavby v zimě i v létě
- Snížení tvorby trhlin v podkladu
- dlouhodobá barevnost
Příklad velmi dlouhé životnosti nátěru je např. zámeček v Tatranské Javorině.
Odpoutejte se od stereotypu
Vlastnosti dřeva jsou přímo předurčeny, aby se staly ideálním materiálem pro váš rodinný dům. Ze dřeva jaksi přirozeně vyzařuje pocit tepla. A není to jen optický pocit, dřevo dokáže přebírat a udržovat teplo v sobě z okolního prostředí. S tím souvisí i fakt, že když se dřeva dotknete, necítíte chlad zděné stěny, teplota mezi místností a dřevěnou stěnou se liší pouze minimálně. Dřevo není vodivý materiál. Dřevo dále i váže vlhkost, a v případě, že se v místnosti vzduch vysuší, poklesne hodnota jeho vlhkosti, uvolní ji zpět do prostředí. A konečně, tento materiál je výborně zpracovatelný a dají se z něj vyrobit téměř všechny části stavby kromě základů.
Dřevěné stavby mohou být i po stránce energetických úspor v budoucnu velmi zajímavé právě pro vynikající izolační schopnosti dřeva. V Česku je především zájem o rekreační chaty, malé stavby do zahrad a středně velké rodinné domy ze dřeva. Toto tržní odvětví se stále více rozmáhá i u nás, také to však není levný špás. Tyto stavby vytvářejí zajímavý efekt zvenku i zevnitř. A pohled na ně je jedinečný. Předsudek vůči dřevu, jako stavebnímu materiálu u nás vázne v obavách, že dřevo nebude splňovat všechny bezpečné atributy. Mnoho lidí si myslí, že bydlet v dřevěném domě je jakási známka nemajetnějších lidí. Netuší však, že je to často právě naopak. Pokud se podíváme do okolních evropských států, téměř všude se dá zaznamenat renesance dřevěných obydlí. Naše země patří mezi ty, kde dřevo jako stavební materiál hrálo v minulosti obrovskou roli, dřevěnice jsou s naší kulturou prostě neoddělitelně spjaty. Je proto opravdu na škodu, že se lidé bojí návratu do této v mnoha aspektech přijatelnější a určitě estetičtější formy bydlení.