Jak zabránit kondenzaci vody na stěnách?
4 min čteníKondenzace vody na povrchu stěny vzniká v důsledku dosažení rosného bodu vodních par ve vzduchu. Bývá způsobena nedostatečnou tepelnou izolací stěny, přítomností tepelného mostu nebo v zatepleném domě polystyrenem – v kombinaci v plastovými okny dům zcela uzavřeme a stává se neprodyšný.
V některých případech bývá kondenzace vody na stěnách způsobena také vysokou vlhkostí vzduchu – když se vaří a nevětrá. Ale to už je pak vlhké všechno.
Riziko tvorby plísní
Obrovským problémem je vznik plísně na vnitřních površích. Zkondenzovaná voda umožňuje růst plísní na materiálech, jako je latex v barvě na stěny (např.: Primalex).
Vzduch obsahuje plísňové spóry (výtrusy) různého druhu, které se podobně jako prach usazují na povrchu stěn a nábytku. Ani ve vzduchu, ani na suchém povrchu nenacházejí tyto spóry podmínky pro růst. Pokud povrch zvlhne (kondenzuje voda, prosákne dešťová voda, zateče voda z vany a pod.), začínají tyto plísňové spóry velmi bujně růst, vytvoří viditelný plísňový trávník. Pokud tato vlhkost vyschne, plíseň přestane růst – vývoj plísně začne až tehdy, jakmile se vlhkost opět vyskytne. Pokud chceme odstranit již vzniklou plíseň, musíme dbát především na to, aby povrchy napadené plísní vyschly, a zabránit opakovatelný zvlhnutí. Plíseň potřebuje vlhkost, a ta může vzniknout kondenzací (sražením) vody nacházející se ve vzduchu.
Co dělat, abychom eliminovali kondenzaci vody?
1. Větrat
Snížit vlhkost v místnosti můžete různými způsoby – nejjednodušší řešení je rychlé vyvětrání.
Pravidelné větrání – tři až čtyřikrát denně ráno, v poledne, odpoledne a před spaním. Samozřejmě, pokud nejste doma, nemusíte běžet v poledne z práce domů vyvětrat. V zimě je třeba větrat krátce – suchý vzduch v místnosti nemá ani 100 kilo (kubík suchého vzduchu má hmotnost asi 1,2 kg) – vyženeme ho ven i s vlhkostí – a rychle nabereme nový tak, aby nám neochladli stěny, podlahy a strop – jejichž hmotnost a také schopnost podržet teplo je stonásobně vyšší než u vzduchu. Krátkým účinným větráním v zimě ušetříme peníze za teplo.
2. Sledujte vlhkost v interiéru
Kupte si teploměr s vlhkoměrem (investice cca 700 Kč), který vám ukáže vlastnosti vzduchu. Některé typy vlhkoměrů pípáním upozorní, že vlhkost vzduchu přesáhla určitou hranici. Pokud vlhkoměr ukáže vyšší vlhkost – vyvětrejte. Vlhkost by měla být mezi 45% až 55%.
3. Nucené / řízené větrání s rekuperací tepla
Nucené / řízené větrání s rekuperací tepla je nejdražší řešení. Rekuperátor tepla je zařízení pro větrání s minimálním únikem tepla. Tento systém pracuje na základě výměníku tepla, který tím, že z odváděného vzduchu odebírá teplo případně jej v sobě akumuluje a předává ho do čerstvého vzduchu přiváděného z venkovního prostředí do interiéru, minimalizuje tepelné ztráty, které by vznikaly při potřebě přiváděný čerstvý vzduch ohřívat na požadovanou teplotu. Nevzniká tedy efekt prudkého ochlazení v interiéru jako v případě běžného větrání okny.
4. Ošetření stěn nátěrem ClimateCoating ThermoPlus
Pokud byste ošetřili stěny nátěrem ClimateCoating ThermoPlus – povrchová teplota stěn (při 50% vlhkosti vzduchu a teplotě vzduchu 20°C) určitě neklesne pod rosný bod (v tomto případě 9,3°C) a tím pádem nemůže vzniknout na stěnách „kondenzát“ vodní páry – čili živná půda k růstu plísní. Těmito skvělými vlastnostmi ClimateCoating ThermoPlus zabraňuje tvorbě plísní na stěnách domu / bytu.
ThermoShield Interieur trojnásobně snižuje prostup tepla a zvyšuje povrchovou teplotu stěny.
ClimateCoating ThermoPlus reaguje na stále se měnící obsah vlhkosti ve vzduchu v místnosti při běžném denním životě a absorbuje přebytečnou vlhkost. ClimateCoating tak řídí veškerý obsah vlhkosti v místnosti. Podobné vlastnosti jsou známé u textilií GoreTex® nebo vláken SympaTex®. Cítíte se dobře, protože jste obklopeni membránou propouštějící vlhkost, místo toho abyste se potili v hermeticky uzavřeném „igelitovém sáčku“.
Systém membrán je nastaven tak, že se vlhkost vzduchu v místnosti pohybuje kolem optimálních 55%. Aby se zabránilo tropickému klimatu v místnosti, postačí mnohem kratší fáze větrání a přesto bude vlhkost a teplota ve velmi přijatelné rovnováze. Čistý, optimálně zvlhčený vzduch usnadní dýchání. Stručně řečeno: způsobí pohodové klima.
ClimateCoating ThermoPlus je zvlášť vhodný pro alergiky a astmatiky, neboť neuvolňuje žádné známé alergeny. Nedochází ani k zatěžování vzduchu v místnosti, protože nátěr je bez emisí. Slabý zápach při aplikaci zmizí velmi rychle.