29. října 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak odstranit plísně a zabránit jejich tvorbě?

7 min čtení

Plísně na stěnách se mohou tvořit ve vlhkých místech našeho domova (např. V koupelně, kuchyni, sklepě, ..) a jejich odstranění by mělo být prioritou. Plísně při reprodukci uvolňují mikroskopické výtrusy do vzduchu. V závislosti na typu plísně mohou tyto výtrusy způsobit různé problémy lidského těla a ohrozit naše zdraví.

Nejčastěji mohou plísně způsobit různé alergické reakce, kýchání, případně i plicní infekce. Více nebezpečných druhů plísní mohou způsobit i závažnější onemocnění. Každému domu hrozí, že se v něm mohou uchytit a začít tvořit plísně. Nejdůležitější věc, kterou můžete udělat, je postarat se o problém s plísněmi ještě předtím, než se objeví.

Co dělat, když vaše stěny napadne plíseň?

Méně napadená místa plísní

Menší formy napadení plísní lze odstranit relativně jednoduše pomocí snadno dostupných čistících přípravků nebo speciálních prostředků na odstraňování plísní. Stačí napadené místo důkladně očistit přípravkem proti plísním a nechat vysušit.

Na povrchové odstranění plísně pomůže dezinfekční prostředek. Snažte se vyhýbat přípravkům na bázi chloru (např. Savo). Chlór napáchá ještě víc škody než plíseň – doslova „sežere“ omítku. Navíc je také zdraví škodlivý.

Je velmi pravděpodobné, že v době, kdy plíseň vidíte na povrchu stěny, se plíseň dostala i pod povrch – zejména pokud jde o porézní typy stěn nebo podlahy (jako jsou např. omítky, sádrokartonové desky apod). V těchto případech budete pravděpodobně muset použít přípravek proti plísním (ClimateCoating Sanosil S010), který se dostane i pod povrch a účinně plísně zničí.

Větší plochy napadené plísní

V případě, že se napadení plísní rozrostlo, je nejlepší volbou obrátit se na odbornou pomoc. Minimálně aby vám poradil, jak postupovat při jejím odstranění a jaké prostředky použít. Plísně v pokročilém stavu napadení mohou uvolňovat velké množství výtrusů, které ohrožují naše zdraví, způsobují plicní infekce apod.

ako-odstranit-plesne-04

ako-odstranit-plesne-05

Pokud jste se rozhodli, že si plísně v domě odstraníte sami, ujistěte se, že jste identifikovali typ plísně. Některé typy plísní jsou vysoce toxické a pokud si nejste jisti druhem rostoucím ve vaší domácnosti, měli byste ještě předtím požádat o radu odborníka.

Při odstraňování plísní dbejte na bezpečnostní opatření – zabezpečte dostatečný přísun čerstvého vzduchu (větrejte) a použijte respirátory a ochranné brýle.

Jak odstranit plísně pomocí přípravku ClimateCoating Sanosil S010

ClimateCoating Sanosil S010 je výborný přípravek na odstranění plísní. Je PH-neutrální, nezatěžující životní prostředí. Prostory jsou po ošetření a krátké době působení přípravku proti plísním ihned znovu obyvatelné.

VitalProtect deaktivuje jedy plísňové houby a jejich alergeny, má krátký dezinfekční čas, je velmi ekologický a nepředstavuje žádná zdravotní rizika. Dosud nejsou známy žádné mikroorganismy, se kterými by si VitalProtect nevěděl poradit.

ako-odstranit-plesne-01

ClimateCoating Sanosil S010 používá při ničení plísňových hub biologický produkt, který plísňovou hubu na stěně a spóry ve vzduchu deaktivuje a odstraňuje. Produkty Sanosil nejsou škodlivé pro lidský organismus a tak představují v sanaci plísňových hub pravou inovaci.

Postup odstranění plísní s Sanosil:

Ošetření kontaminovaného prostředí následuje ve třech krocích:

  1. Ošetření viditelných plísňových kultur: ClimateCoating Sanosil S010 – ničitel plísňových hub se rozstříká na viditelně napadené oblasti. Necháme působit cca 25 až 30 min.
  2. Ošetření vzdušného prostoru a sekundární kontaminace: ClimateCoating Sanosil S003 – odstraňovač spór se rozpráší volným kolísáním a homogenně horkým rozprašovačem do prostorového vzduchu. Nábytek zůstává v prostoru ošetřování, aby se na něm zachycené spóry inaktivovali. Doba působení je cca 120 min. Návazně na to je ošetřovaný prostor vyvětrá a připraví na nátěr ClimateCoating ThermoPlus. Podle kontaminace musí být po odstranění obkladů stěn doošetrované místa, napadené plísňovou houbou s Sanosil S010 – ničitelem plísňové houby.
  3. Prevence proti tvorbě plísní s ClimateCoating ThermoPlus: Jen takto právě dekontaminován a dezinfikován prostor obdrží dvojnásobný nátěr ClimateCoating Interieur na prevenci proti plísňové houbě. Nátěr ClimateCoating ThermoPlus díky svým výborným vlastnostem zabraňuje tvorbě plísní.

Odstranění plísně proti-plísňovým přípravkem Skalp Ani-Mousse 77

Skalp Anti-Mousse 77 byl vyvinut pro odstranění plísní, řas, lišejníků, mechů, a hub z povrchů staveb. Lze jej použít na kámen, střešní tašky, beton, omítku, dřevo, břidlici, azbestocement (eternit), nátěry, apod. Nejčastěji se používá pro čištění zdí a střech budov, dlažby, bazénů, fontán, tenisových kurtů, teras, balkónů, omítky, soch, apod. Použití přípravku se doporučuje i před aplikací nátěru na výše uvedené podklady, protože snižuje riziko rozmnožení mikroorganizmů pod vrstvou nátěru, což je častou příčinou „odlepení“ nátěrů od povrchu staveb.

ako-odstranit-plesne-02

Postup odstranění plísní:

Přípravek na odstranění plísní Skalp Anti-Mousse 77 se dodává koncentrovaný. Je možné jej použít okamžitě, bez předchozího mytí nebo čištění povrchu.

Před použitím jej zřeďte vodou v poměru 1 : 3 (Anti-Mousse 77 : voda). Zředěný roztok přípravku na odstranění plísní nanášejte štětcem, válečkem nebo stříkací pistolí. Mech, plísně, atd. nechte důkladně nasáknout přípravkem a nechte působit. Po několika dnech mikroorganizmy zmizí bez jakéhokoliv dalšího zásahu.

Scalp Anti-Mousse 77 vytváří po zaschnutí na povrchu ve vodě těžko rozpustné organokovové sloučeniny, a tím zabraňuje tvorbě plísní a řas po dobu několika let. Díky této vlastnosti jej lze použít na nově zhotovené povrchy staveb (fasády, střechy, a jiné) než preventivní ochranu před tvorbou organických nečistot.

Jak zabránit tvorbě plísní?

Nejjednodušším řešením, jak zabránit tvorbě plísní je – větrat. Suché stěny a zdi, dostatečné množství čerstvého vzduchu a odvětrání přebytečné vlhkosti z interiérů v kombinaci s přiměřenou teplotou (cca 22°C a více) by mělo minimalizovat podmínky pro tvorbu plísní.

Sledujte vlhkost v interiéru např. vlhkoměrem. Kdykoliv vlhkost v domě přesáhne hodnotu 55%, spusťte klimatizační zařízení, odvlhčovač nebo vyvětrejte. Vlhké prostředí v místnosti poskytuje živnou půdu pro tvorbu plísní.

Abychom zabránili dalšímu výskytu plísní – je dobré stěny ošetřit nátěrem, který zabraňuje tvorbě plísní: například ClimateCoating ThermoPlus.

ClimateCoating ThermoPlus reaguje na proměnlivý obsah vlhkosti ve vzduchu v místnosti při každodenním životě a absorbuje přebytečnou vlhkost. ClimateCoating tak řídí veškerý obsah vlhkosti v místnosti. Podobné vlastnosti jsou známé u textilií GoreTex. Cítíte se dobře, protože jste obklopeni membránou propouštějící vlhkost, místo abyste se potili v hermeticky uzavřeném „igelitovém sáčku“.

Systém membrán nátěru ClimateCoating je nastaven tak, že se vlhkost vzduchu v místnosti pohybuje kolem optimálních 55%. Aby se zabránilo tropickému klimatu v místnosti, postačí mnohem kratší fáze větrání a přesto bude vlhkost a teplota ve velmi přijatelné rovnováze. Čistý, optimálně zvlhčený vzduch usnadní dýchání. Stručně řečeno: způsobí pohodové klima a brání tvorbě plísní.

Ochrana proti tvorbě plísní na fasádě domu

Jako výbornou ochranu proti tvorbě plísní a řas na fasádě bych doporučil zateplovací systém ISOTEX. Je to vlastně kombinace tepelně-izolační a zateplovací omítka ISOTEX s termokeramickým nátěrem ClimateCoating ThermoProtect. Spolu tvoří revoluční a moderní zateplovací systém, který se postará nejen o úsporu na topení, ale díky svým výborným vlastnostem nebudeme vědět, co jsou to plísně na fasádě a nemoci jimi způsobené. Navíc: životnost tohoto zateplovacího systému je velmi velká – minimálně 30 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *