Jak předcházet tvorbě plísní v našich domech a bytech
5 min čteníNejčastěji se plísně objevují v podzimním a zimním období při zvýšené vlhkosti kolem oken nebo v koutech našich domech. Pokud se již plísně vyskytnou – neměli bychom je podceňovat. Některé plísňové houby totiž produkují toxiny, které způsobují například alergie či kožní onemocnění.
Jednou z nejčastějších příčin tvorby plísní jsou důsledky tepelných mostů, které vznikají již při výstavbě. Plísně nejednou zmizely po zateplení domu či bytu, kdy se opraví protékající a netěsnící střechy i trhliny ve zdech. Izolací se podaří zvýšit povrchovou teplotu stěn a sníží se teplotní namáhání obvodové konstrukce v průběhu celého roku. Nejzákladnější podmínkou zabránění růstu plísní, však zůstává komplexní vysušení zdiva. Za přímým působením vlhkosti ve zdivu můžeme najít i vfešww dss vysušení stavby po dokončení stavebních prací, nebo i únik vody při poruchách potrubí.
Hlavním důvodem vzniku plísní, které se projevují jako černé fleky na zdi, je zvýšená vlhkost. Ta se může v bytě či domě objevit například po vyměně starých oken za nová plastová. Může za to nedostatečný odvod zvýšené vlhkosti v místnostech nesprávným topením a větráním. Hlavně ve „vzduchotěsných“ budovách se setkáváme s kondenzací vody z vlhkého zdiva na studených stěnách.
Aby se zabránilo tvorbě plísní, neměla by vlhkost v bytě překročit 65-70%, těsně u stěn maximálně 80%. Ideální hodnoty se dají dosáhnout větráním. Větrat třeba zejména krátce ale intenzivně, několikrát za den. Ideálním způsobem větrání je průvan, kdy se za krátkou dobu vymění vlhkost za čerstvý sušší vzduch.
Největším producentem vlhkosti v domácnosti je koupelna, z níž se vlhkost v podobě vodní páry rozšiřuje do celého bytu. Proto je nutné zajistit, aby se pára vyměnila za suchý vzduch. Doporučuje se proto ihned po koupání, sprchování ale i praní větrat. Pokud není v koupelně okno, lze použít větrák, či odsavač. Netřeba také nechávat sušit mokré osušky v koupelně.
V rámci prevence plísní je vhodné nechávat dveře mezi místnostmi otevřené, aby se zajistilo volné proudění vzduchu v bytě. Nábytek v pokojích třeba odsunout od stěn, aby bylo zajištěno dostatečné proudění vzduchu i za ním. Kromě toho by se mělo dostatečně a pravidelně topit v každé místnosti, jakož i odstraňovat prach, který slouží i jako živiny pro plísně.
Pokud se již plíseň vytvoří, ne vždy jsou zákroky na její odstranění dostatečné. Plíseň totiž dokáže do materiálů proniknout velmi rychle a velmi hluboko. V mnoha případech už nemají povrchové úpravy význam, protože i na místech na oko správně ošetřených, se plíseň po určitém čase vytvoří znovu. Existují ale speciální proti-plísňové nátěrové systémy, kterými se zničí i hluboko uložené podhoubí. Plísně se odstraňují takovým nátěrem v domácnostech, ve zdravotnických zařízeních, plovárnách, hotelech, v provozech při potravinové výrobě jako pekárnách, pivovarech ale i masokombinátech a také na družstvech.
6 rad a tipů, jak předcházet tvorbě plísní
- Pravidelné větrání obytného prostoru nárazově a intenzivně 8 -10 min. několik krát denně.
- Větrání koupelny. Po sprchování a koupání sanitu vytřít do sucha. Nenechávat v koupelně mokré osušky. V zimním období radiátory v koupelně nevypínat.
- Větrání kuchyně. Používat digestoř na odvod přebytečné páry z vaření.
- Temperování místností. Nenechávat studenou místnost v bytě na kterou působí teplý vzduch z ostatních místností. V nevytopené ložnici po otevření dveří nastává zvýšené rosení oken i stěn.
- V nepřítomnosti si zajistíte částečné větrání alespoň tím, že necháte pootvárané všechny interiérové dveře.
- Proudění vzduchu. I v rozích místností musí nastat výměna vzduchu, proto jejich nezapĺňajte zbytečně nábytkem. Skříně, či komody by měli mít odstup od stěn alespoň 10 cm.
Odstranění plísní bez odhalení příčiny její tvorby nemá smysl. Protože mnohé z jejích druhů jsou zdraví škodlivé a mohou způsobovat množství alergií a jiných nemocí, je vhodné se obrátit na odborníka.
Pokud se do likvidace plísní pustíte svépomocí, můžete použít vysavač s mikrofiltrem na drobný prach. Po mechanickém odstranění infikované místo natřete speciálním přípravkem na odstranění plísní: např. ClimateCoating Sanosil S010. Při této práci dodržujte pravidla, které jsou uvedeny v technickém listu.
Po práci plíseň izolujte v igelitovém sáčku a s ním do odpadu putují i pracovní prostředky, které přišly s plísní přímo do styku. Vyměňte filtr i sáček ve vysavači, svůj pracovní oděv vyperte.
Prevence proti tvorbě plísní
Jako vynikající nástroj pro zachování konstantní vlhkosti v domě považuji termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoPlus. Ten zvýší povrchovou teplotu stěny a postará se o pohodové klima v místnosti. Zároveň udržuje stěny suché – čímž brání tvorbě plísní na stěnách.
ClimateCoating ThermoPlus reaguje na proměnlivý obsah vlhkosti ve vzduchu v místnosti při každodenním životě a absorbuje přebytečnou vlhkost. ClimateCoating tak řídí veškerý obsah vlhkosti v místnosti. Podobné vlastnosti jsou známé u textilií Gore-Tex. Cítíte se dobře, protože jste obklopeni membránou propouštějící vlhkost, místo abyste se potili v hermeticky uzavřeném „igelitovém sáčku“.
Systém membrán nátěru ClimateCoating je nastaven tak, že se vlhkost vzduchu v místnosti pohybuje kolem optimálních 55%. Aby se zabránilo tropickému klimatu v místnosti, postačí mnohem kratší fáze větrání a přesto bude vlhkost a teplota ve velmi přijatelné rovnováze. Čistý, optimálně zvlhčený vzduch usnadní dýchání. Stručně řečeno: způsobí pohodové klima a brání tvorbě plísní.