Jak snížit teplotu v domě a bytě v horku bez klimatizace?
6 min čteníV letních měsících se v našem podnebí stále častěji objevují letní vedra, která trápí především naše domy nebo byty. Interiér svého domu můžete ochladit i bez použití klimatizace a my vám poskytneme několik užitečných tipů, jak na to.
Zatáhněte žaluzie
Až 30 % tepla, které v horku proniká do vašeho domu, pochází ze slunečních paprsků procházejících okny. Vždy je lepší mít venkovní žaluzie, protože vnitřní sice zabrání pronikání slunečních paprsků do místnosti, ale zároveň se samy o sobě zahřívají natolik, že vytopí prostor uvnitř. Samozřejmě – zatažené vnitřní žaluzie také pomohou ochladit místnost a poskytnou potřebný stín.
Snižte teplotu střechy
Rozpálená střecha od letních slunečních paprsků zvyšuje teplotu celé střešní konstrukce a teplota v podkroví stoupá na nesnesitelnou úroveň. Během této doby zapínáme ventilátory a klimatizace, abychom alespoň částečně ochladili podkrovní prostor. To však zvyšuje provozní náklady budovy. Řešením je snížení teploty střechy, a tím i celé střešní konstrukce.
Má-li střešní krytina vystavená povětrnostním vlivům a vlivům prostředí dlouhodobě plnit svou funkci, potřebuje kvalitní ochranný a tepelný štít. Nátěr ClimateCoating ThermoActive tuto úlohu dokonale splňuje.
ThermoActive – klimatizační střešní nátěr
ThermoActive prodlužuje životnost střešní konstrukce a snižuje teplotu uvnitř budovy. To vede k úsporám při údržbě střechy a ke snížení spotřeby energie klimatizačních zařízení.
Inovativní složení a vysoce kvalitní suroviny zajišťují, že po nanesení nátěru vznikne pružná a reflexní membrána s vynikajícími vlastnostmi:
- velmi vysoká odrazivost slunečního záření
- dlouhodobá odolnost materiálu
- nadprůměrná elasticita a robustnost.
- vodotěsnost/těsnost proti přívalovým dešťům
- tepelná odolnost od -40 °C do +150 °C
Rexlexní nátěr na střechu ClimateCoating ThermoActive využije svých vynikajících vlastností k výraznému snížení teploty podkladu střešních konstrukcí. Svou vysokou reflexí tak zpět do prostoru odrazí podstatnou část (91%) slunečního záření.
ThermoActive funguje díky svým vlastnostem jako pasivní klimatizace a zajišťuje chladnější místnosti za horkého slunečného počasí.
Vysoké hodnoty odrazivosti – téměř jako sníh
Nátěr ThermoActive dokáže odrážet sluneční záření až do hodnoty více než 91 %. Jedná se o nejvyšší ověřenou hodnotu. Čistý sníh odráží sluneční světlo na 100 %.
Mnoho lidí nanotechnologiím a účinnosti kvalitních reflexních nátěrů stále příliš nevěří – a tak místo slov nechám „promluvit“ praktické zkušenosti. Zákazníci si mohou sami vyzkoušet, zda tento reflexní nátěr ThermoActive funguje a zda podle měření dokáže snížit teplotu v domě, bytě nebo výrobní hale.
Výsledek měření teploty střechy ve výrobní hale Schindler (Dunajská Streda): zákazník změřil teplotu střechy výrobní haly a rozdíl teplot mezi natřenou a nenatřenou částí střechy byl přibližně 33 °C (nenatřená střecha = 61,4 °C, střecha s nátěrem ClimateCoating ThermoActive = 28,2 °C).
Úspora nákladů díky pasivní klimatizaci
Reflexní vrstva ThermoActive absorbuje vlhkost, která se odpařuje vlivem slunečního záření, a ochlazuje okolí. Střecha nemusí být nutně natřena na bílo. Poměrně vysoký odpařovací chladicí výkon se hodí i pro tmavší barevné odstíny. V každém případě to může snížit spotřebu energie na klimatizaci, a tím přispět ke snížení produkce CO2.
Delší životnost střešní konstrukce
Vynikající elasticita ThermoActive umožňuje bezproblémové překlenutí materiálových přechodů v teplotním rozsahu od -40 °C do +150 °C. Střecha zůstává vodotěsná. Nátěr ThermoActive minimalizuje dilatační pohyby, které se významně podílejí na zatékání střechou.
Nátěr je velmi robustní a maximálně odolný vůči vlivům prostředí, jako jsou kyseliny, zásady, ozón a oxidy dusíku a síry. Nátěr se navíc vyznačuje extrémní odolností proti UV záření. Žádné křehnutí materiálu, žádné odlupování barvy, žádné povětrnostní vlivy – a to po dlouhou dobu. Všechny tyto vlastnosti společně pozitivně ovlivňují životnost střešní konstrukce a snižují náklady na údržbu.
Další informace o nátěru ThermoActive najdete v našich článcích:
- Reflexní nátěr na střechu s excelentním chladícím výkonem
- Jak snížit teplotu v podkroví? Teplota střechy chladnější o 38°C
- Teplo ve výrobní hale? Jak snížit teplotu?
- Přehřívání střechy? Poradíme, jak vyřešit tento problém
- Náklady na provoz klimatizace nejvíce ovlivní teplota střechy
- Snížení teploty pod střechou o 20°C
- Střecha z Lexanu: snížení teploty a přestupu tepla
- Jak ušetřit náklady na klimatizaci?
- Ochranný nátěr na střechu: ClimateCoating ThermoActive
ThermoPlus – v létě chladí, v zimě hřeje
Pohodu a příjemný tepelný komfort v místnosti ovlivňuje celková atmosféra. K tomu velkou měrou přispívá povrchová úprava ClimateCoating ThermoPlus, která díky svým vlastnostem výrazně spoluvytváří příjemné a komfortní vnitřní klima.
V letních měsících chladí i bez klimatizace.
Díky své difuzní otevřenosti nátěr v létě nasává vlhký vzduch a jemně ho transportuje do stěny. Stěna se během zimy vysušila, a proto může nerušeně přijímat vlhkost. Nátěr ClimateCoating ThermoPlus tak ochlazuje stěny, stejně jako se v létě ochlazuje pokožka potem. Stěny vyzařují osvěžující chlad, který zpříjemňuje pobyt v budově po celý den, a to i při vysokých venkovních teplotách.
Aby byl zajištěn stálý přísun vlhkosti z venkovního vzduchu, lze okna nechat otevřená i v létě. Tato „klimatizace“ funguje zdarma a nemusíme se ani izolovat od okolí. Čerstvý, chladný vzduch a člověk nemusí být zavřený. Pohodlí i v tropických dnech a nocích.
Více o systému ClimateCoating ThermoPlus v našich článcích:
- ClimateCoating ThermoPlus: v létě chladí, v zimě hřeje
- ClimateCoating: zkušenosti s nátěry v praxi
- Teplo v dětském pokoji: ideální teplota a udržení tepla
Vyzkoušejte stropní ventilátor
Trápí vás letní vedra? Stropní ventilátory jsou moderním doplňkem nejen vašeho domova, ale také kanceláře, knihovny, restaurace apod. Stropní ventilátor v létě vhání vzduch směrem dolů a příjemně ochlazuje vzduch. Studie ukazují, že může snížit pocitovou teplotu v místnosti až o 5 °C.
Možná nevíte, že při změně ročních období je důležitá změna směru, kterým se otáčí. Pokud v létě nastavíte ventilátor na vyšší rychlost a otočíte jej proti směru hodinových ručiček, proud vzduchu vytvoří vítr a chladivý efekt, který vám zajistí větší pohodlí.
Při vaření se snažte kuchyň větrat
Při vaření vzniká velké množství tepla. Pokud máte možnost, využijte venkovní gril nebo si zajděte na jídlo do restaurace, případně si dopřejte studené jídlo. Osvěžující studené polévky a ovocné saláty přímo z lednice jsou v horku mnohem lepším řešením než stání u rozpáleného sporáku nebo pečení v troubě.
Pokud se rozhodnete připravovat horké jídlo, myslete na větrání kuchyně zapnutím odsávacího ventilátoru, aby se horký vzduch dostal ven a nepřehřál celou místnost.