2. prosince 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak vybrat plastová okna a chránit PUR pěnu před UV zářením

9 min čtení
Při výběru plastových oken byste měli myslet na své požadavky a na prostředí, ve kterém budou okna umístěna, jejich montáž, izolace a ochrana.

Při výběru plastových oken byste měli myslet na své požadavky a na prostředí, ve kterém budou okna umístěna. Dalším faktorem, na který byste si měli dát pozor, je jejich montáž, izolace a ochrana.

Plastová okna jsou určena pro použití v obytných a průmyslových budovách pro denní osvětlení a přirozené (přímé) větrání interiérů budov. Mají velmi dobré tepelně a zvukově izolační vlastnosti. Nejčastěji se používají v domácnostech (panelové domy, bytové domy, ale i rodinné a bytové domy). Měli byste být při jejich výběru opatrní?

Okno z tabulového skla se skládá ze dvou částí: nejprve je to izolační dvojsklo nebo trojsklo, které je vsazeno do plastového rámu.

Jak vybrat plastová okna?

Tepelně izolační vlastnosti

Tepelné vlastnosti (ať už pozitivní, nebo negativní) můžete ovlivnit výběrem profilu plastového okna a izolačního skla. Tento bod by vás měl zajímat zejména v případě, že plánujete pasivní dům s plastovými okny – v takovém případě byste měli svůj dům vybavit okny s hodnotou Uw nižší než 0,8 W/m2K. V každém případě počítejte s tím, že nová a moderní okna budou mít výrazně lepší izolační vlastnosti – včetně těsnosti – než okna původní.

Zvuková izolace

Bydlíte na rušné silnici, na křižovatce nebo nad dálnicí? Výběrem plastových oken se zvukotěsným zasklením můžete výrazně snížit hluk z ulice.

Ochrana před zloději

Dostat se do vašeho domu nebo bytu oknem je pro zloděje dílem okamžiku. Pokud nebydlíte v některém z vyšších pater a případný zloděj by se k vašim oknům nebo balkonům mohl dostat z chodníku, měli byste si pořídit plastová okna s bezpečnostním sklem a také s větším počtem bezpečnostních bodů v kování oken, které ztíží vloupání. Je také možné zvolit si doplňky, jako je uzamykatelná okenní klika.

Odolnost vůči povětrnostním podmínkám

Moderní plastová okna od renomovaných výrobců musí odolávat i povětrnostním podmínkám – bez ohledu na to, zda vlastníte byt ve městě nebo v horské oblasti. Mnoho výrobců má navíc zkušenosti s výrobou a dodávkami oken speciálně pro horské oblasti. Odolnost proti povětrnostním vlivům platí samozřejmě i pro správně namontovaná okna.

Trojité nebo dvojité zasklení?

Tuto otázku řeší zákazníci od doby, kdy se trojskla začala používat v oknech. Pravdou je, že trojskla lépe izolují a zadržují více tepla uvnitř domu než dvojskla. Může také pomoci snížit zamlžování oken. Trojité zasklení má však i své „nevýhody“. Například propouštějí do interiéru méně infračerveného světla, které interiér přehřívá, aniž byste jej museli vytápět. Kromě toho samotné trojité zasklení izoluje hluk téměř srovnatelně s dvojsklem – rozdíl je nepatrný. Trojité zasklení vám tedy automaticky nezajistí výrazně lepší zvukovou izolaci. Toho lze dosáhnout pouze se speciálním sklem.

Nakupujte příslušenství ihned

Případného dodavatele se rovnou zeptejte, zda vám kromě oken dodá i parapety, žaluzie a další okenní doplňky, které potřebujete a na které jste zvyklí. Je příjemnější objednat vše od jednoho dodavatele než shánět každou věc zvlášť. Žaluziemi ochráníte interiér svého domu před slunečními paprsky a v létě se vám budou hodit sítě proti hmyzu do plastových oken. Zejména v noci oceníte, že všichni komáři zůstávají venku a vy se můžete nerušeně dívat na film, číst si nebo spát.

Jak správně namontovat plastová okna?

Mnoho lidí volí dvojité zasklení ve snaze minimalizovat tepelné ztráty budovy. Často však opomíjejí otázku, jak správně namontovat dvojité zasklení, aby byly dodrženy základní zásady izolace. A přestože jsou tyto zásady všeobecně známé, mnoho montážních firem se při montáži dvojitých skel dopouští chyb.

Základním pravidlem při izolaci je, že lepší izolační materiály se montují na vnější stranu. Proto logicky patří plastová okna s dvojitým nebo trojitým zasklením také na vnější stranu budovy. Dvojité zasklení tak lépe izoluje prostor mezi křídly okna a zabraňuje rosení a stékání vody mezi křídly, což obvykle vede k nežádoucímu vzniku plísní. Umístění dvojitého zasklení z vnější strany také udržuje vyšší teplotu mezi křídly okna.

Při umísťování dvojitých zasklívacích jednotek se nedoporučuje používat hliníkové nebo plastové distanční rámečky. Je také nutné sklo dostatečně zapustit, aby nevznikl tepelný most. Sklo by mělo mít co nejnižší hodnotu U. Je však také nutné zabránit pronikání vodních par do prostoru mezi skly pomocí kvalitního těsnění.

Aby umístění dvojitého zasklení mělo skutečně dobrý izolační účinek, musíme myslet také na izolaci rámů v oblasti zdiva. Zasklení v okenní instalaci by mělo být tepelně izolační, vodotěsné a vzduchotěsné. Pokud toto utěsnění není provedeno dobře, vznikají tepelné mosty a na skle dochází ke kondenzaci. Tomu lze předejít izolací ostění po celém obvodu, tedy i pod parapetním plechem. Tepelná izolace by měla částečně zakrývat i okenní rám, obvykle se doporučuje tloušťka 3-4 cm.

Při montáži oken je rovněž třeba zabránit pronikání vodních par z interiéru do spár. To se obvykle řeší pomocí těsnicí pásky, která pod omítkou vytvoří parozábranu. Zvenčí pak jiný typ těsnicí pásky plní funkci paropropustnou, tj. je navržen tak, aby odváděl vodu ze spáry, ale zároveň bránil pronikání vody zvenčí do spáry.

Pořídili jste si okna s dvojitým zasklením? Zkontrolujte jejich technologicky správné provedení a nepodceňujte kvalitu instalace. Technologické vlastnosti vaší budovy se vám jistě vrátí.

Ochrana PUR pěny před UV zářením nebo vlhkostí

PUR pěna není odolná vůči UV záření a je třeba ji chránit. Pro tuto ochranu se výborně hodí odolný nátěr s velmi dlouhou životností – PU Safe.

ClimateCoating PU Safe je těsnicí barva, která se používá na polyuretanovou pěnu jako ochranný nátěr při montáži oken a dveří. Proměnlivá difuzní propustnost PU Safe umožňuje jeho použití uvnitř i vně budovy. Po nanesení na povrch vytvoří PU Safe hladkou, vodotěsnou, chemicky neutrální membránu bez zápachu s vysokou mechanickou pevností. Vysoká flexibilita působí v případě tepelných a konstrukčních pohybů stavebních prvků, zabraňuje přerušení kontinuity povrchového těsnění a maskuje drobné škrábance a praskliny. PU Safe má dobrou přilnavost ke všem typům stavebních materiálů a také k PVC, dřevu, hliníku, lakovaným a lakovaným barevným plastovým fóliím.

PU Safe je alternativou okenních fólií. Tento výrobek se skvěle osvědčuje při výměně oken v tepelně modernizovaných a postavených budovách. Díky pohodlnému způsobu aplikace usnadňuje a urychluje práci montážních firem.

PU Safe patří do větší skupiny ochranných nátěrů ClimateCoating.

Výhody použití nátěru PU Safe k ochraně PUR pěny

Odolnost proti vodě – při tlaku 1350 Pa odpovídá nárazům při rychlosti větru až 167 km/h! Vodotěsnost těsnicího nátěru PU Safe byla potvrzena laboratorními testy.

Vzduchová propustnost – 0,02 m3 při 100 Pa na 1 m dilatační spáry vyplněné polyuretanovou pěnou a oboustranně chráněné těsnicím nátěrem PU Safe za sucha, při zvýšení vlhkosti se nátěr kapilárně uzavře, aniž by vyplnil dilatační mezeru v pěně a snížil vzduchovou propustnost.

Odolnost proti větru – Dilatační mezera vyplněná polyuretanovou pěnou a oboustranně utěsněná PU Safe byla vystavena 50 cyklům proměnného tlaku o síle 1 000 Pa, což odpovídá rychlosti větru 144 km/h. Vzduchová propustnost a vodotěsnost dilatační spáry nebyla narušena.

Odolnost vůči UV záření je nespornou výhodou těsnicího nátěru PU Safe. Odolnost proti UV záření je až 5 let, což je o 4 roky více než u běžných okenních fólií dostupných na trhu.

Těsnicí nátěr PU Safe lze na polyuretanovou pěnu nanášet oboustranně díky jejímu proměnlivému difuznímu odporu v závislosti na vlhkosti.

Nové příležitosti v oblasti energetické účinnosti

PU Safe vytváří nové příležitosti v oblasti energetické účinnosti. V praxi je použití okenních fólií často spojeno s velkými obtížemi při výměně oken a v některých případech je prostě nemožné. Vzhledem k tekuté konzistenci a snadné aplikaci lze instalaci provést správně pouze výměnou okenních fólií za ochranný nátěr PU Safe.

Použití PU Safe při montáži oken

Parametry ochranného nátěru PU Safe

Propustnost vzduchu: třída 4 podle normy pro okna PN-EN 1026: 2016.
Vodotěsnost: třída E 1350 podle PN-EN 1027: 2016, metoda A (nezakryté)
Odolnost proti větru: parametr těsnosti se po proměnných cyklech nezměnil.
Odolnost proti UV záření: 5 let
Balení – 2,8 litru
Koeficient difuzního odporu Sd: Variabilní

Způsob nanášení ochranného nátěru na PUR pěnu

Těsnicí barva PU Safe se nanáší štětcem. Pro dosažení optimálních vlastností výrobku se doporučuje nanést nejméně dvě vrstvy. Časový interval mezi aplikací po sobě jdoucích vrstev při 20 °C a 50% vlhkosti vzduchu je 4 hodiny, během aplikace by teplota okolí neměla být nižší než 5 °C, což platí i pro dobu schnutí. Tepelněizolační vrstva v podobě polyuretanové pěny je natřena tak, aby nátěr PU Safe překrýval i rám okna nebo dveří a zárubeň (min. 2 mm). Aby se zabránilo malování na přední straně okna, lze na okraji okna vyříznout tenký klín a nátěr nanést pouze na okraj rámu.

Spotřeba PU Safe nátěru

Průměrná spotřeba je 0,6 l/m2 a závisí na struktuře a savosti podkladu. Nátěr nízkotlaké pěny se stručnou strukturou a menšími póry bude účinnější než nátěr pěny s vysokou pevností. Níže je uvedena tabulka spotřeby nátěru:

Šířka nátěruPočet běžných metrů na litr
2cm83
3cm55
4cm41
5cm33

Pokud se vám ochranný nátěr PU Safe líbí a máte další dotazy – můžete mě kontaktovat e-mailem: nebo telefonicky +420 777 573 333 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *