21. listopadu 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Kuchyň na míru: dilema a řešení při realizaci

10 min čtení

Kuchyně, jako jedna z nejdůležitějších místností našich příbytků prošla značným vývojem. V minulosti plnila funkci nejen stravovacího prostoru, ale i společenského prostoru. Až postupem času její společenskou funkci probral obývák a z kuchyně se stal prostor sloužící převážně na vaření a stravování. Nuže, ale o svou nadvládu nad domácností nepřišla kuchyň najednou, ale postupně a nenápadně.

Způsob bydlení se za poslední desetiletí totiž rázně změnil. Spolu s ním se měnila i funkcionalita jednotlivých místností v našich příbytcích. Vždyť například v dobách našich babiček, kuchyň nebyla jen místem pro vaření, ale sloužila často jako jeden z mála topných zdrojů pro celou domácnost, kde hlavní dominantou byla kachlová kamna. Nábytek měl podobu jen nějakého příborníku s pár talíři a stolu s lavicí na sezení. Nad ní nesměl chybět vyšívaný obrázek od domácí hospodyně z „nepochybně vtipným textem“, který měl utužit domácí atmosféru.

No kuchyně plnila několik funkcí nejen v dávné minulosti, ale i té nedávné. V dobách mohutné panelové výstavby v 70. a 80. letech, sloužily naše panelové kuchyně často i jako místnost, která po dostatečném vytopení pomocí plynové trouby sloužila jako koupelna pro několik měsíční děti Husákovy generace. Důvod této bizarnosti byl jednoduchý, koupelny s umakartovým jádrem jednoduše nestačili zajistit dostatečnou teplotu pro malé děti. Dnes nám tyto příklady využití kuchyně místy vyvolávají úsměv na tváři. Takže pojďme se raději věnovat tomu, na co bychom neměli zapomenout při zařizování kuchyně a jaké jsou hlavní trendy v této oblasti v dnešních časech.

Jak začít se zařizováním kuchyně?

Pokud se někdy v tomto období rozhodnete zařídit, popřípadě předělat si vaši kuchyň podle vlastních představ, není nic jednoduššího. Stačí mít základní představu o tom, jak by měla vypadat vaše kuchyň po rekonstrukci bytu, či jak by měla vypadat ve vaší čerstvě koupené novostavbě. Dnes existuje celá řada kuchyňských studií, kde vám vaše představy vědí přetavit do konkrétní podoby vaší budoucí kuchyň. V této souvislosti jsme proto za vás oslovili několik kuchyňských studií aby nám poradili, jak si poradit s kuchyní při rekonstrukci bytu a jak při novostavbě. Hlavní rozdíly při zařizování kuchyně v novostavbě a při rekonstrukci vidí Juraj Kopačka s kuchyňského studia Doma Kuchyně v tom, že „Novostavba poskytuje větší flexibilitu tvoření daného prostoru, protože daný prostor tvoří při novostavbě nanovo. Dají se do něj zakomponovat požadavky designéra. Jde o vizuální či praktické prvky jako jsou vývody a elektřina. Při rekonstrukci bytu je to přece jen předělávání něčeho existujícího, do čeho jak se říká třeba vrtat.“

Hlavní předností novostavby je proto při zakomponování kuchyně volná dispozice. To ale neznamená, že při rekonstrukci staršího bytu jsme omezení natolik, aby nám kuchyňská studia nevěděli v této oblasti pomoci. Starší byt nám sice dává určité hranice, ale jak nám potvrdil Rastislav Petrík z kuchyňského studia Daniela interiér: „Pokud se totiž rozhodneme rekonstruovat byt, dostáváme ho do stadia novostavby. Záleží pouze od daného prostoru jak je možné ho využít. Hlavně jestli je možné ho upravit i stavebně, například vybouráním nebo postavením příčky.“ Mnohem snadnější situaci máme tehdy, pokud se mění, nebo dodává pouze nová kuchyňská linka a dispozici samotné místnosti neměníme. Tehdy je rozdíl při zařizování novostavby nebo staršího bytu novou kuchyní prakticky minimální. Maximálně při starším bytě bychom měli mít na paměti, že nová kuchyň by měla být osazena do dobře zrekonstruovaného prostředí. Měli bychom proto zkontrolovat stěny, zda náhodou nechytají plíseň, která by nám radost s nové kuchyňské linky brzy pokazila.

Koupit hotovou kuchyň nebo vyrobit kuchyň na míru?

Mezi časté dilemata při zařizování kuchyně patří otázka, zda se vyplatí investovat do hotové, tzv. sektorové kuchyně, nebo se nám vyplatí upustit uzdu fantazie, pořídit si kuchyň dle vlastní inspirace a dát si zhotovit kuchyň na míru. Inu, po oslovení několika kuchyňských studií, bychom vyřešení tohoto dilematu mohli rozdělit na dvě základní odpovědi. Zaprvé, kuchyň na míru lépe vystihne vaše představy. Její nevýhodou je nepochybně cena, která bývá z pravidla vyšší než u hotové, tedy sektorové kuchyňe. No a po druhé, pokud se rozhodnete pro kuchyň na míru, čekací doba na ni je trochu delší než u „sériově“ vyráběné kuchyňe. Takže, kdo chce šetřit za každou cenu, jeho výběr padne spíše na hotový produkt. Fantazie a vlastní potřeby jdou spíše na vedlejší kolej.

Tento výběr se bude spíše týkat mladších rodin, kde se při koupi novostavby či staršího bytu bude opravdu dívat na každé euro investované do nemovitosti. V případě pokud jsou vaše příjmy vyšší, tak není nad čím uvažovat a výběr kuchyně na míru by měl zvítězit na celé čáře. Její výhody nejsou jen v možnosti kombinace různých materiálů, či atypických tvarů u novostaveb, ale její výhody můžete využít i při starších bytech, jejichž stěny v kuchyni po letech už „netvoří“ s podlahou pravý úhel. Zvlněné stěny starších bytů by si například se sektorovou kuchyní „nemuseli rozumět“, ale kuchyň na míru by takový problém dokázala vyřešit. Proto je jen na vás, abyste pořádně zohlednily vaše možnosti spolu s vašimi sny a následně byste si vybrali kuchyni, která by vám vyhovovala co nejvíce.

Kuchyň navrhnout samostatně nebo jako spojenou místnost?

Dilema samostatné nebo spojené kuchyně se většinou vyskytuje při koupi novostavby, neboť u starších bytech jsou kuchyně většinou situovány jako samostatné místnosti a jejich spojování s jinou místností, zpravidla obývákem by se vám prodražilo. Je proto otázkou, zda by se vám opravdu zvýšily nějaké penízky po koupi takové nemovitosti na spojování kuchyně s obývákem. Mnohem pravděpodobnější situací pro vás bude to, že zbývající peníze budete investovat do důležitějších rekonstrukcí a svůj sen o spojené kuchyni s obývákem raději odložíte na později.

Při kuchyni jako samostatné místnosti musíte počítat s relativně uzavřeným prostorem. Tento prostor bude nutné optimalizovat pro potřeby rodiny. Například kuchyňský stůl bude určitě součástí kuchyně jako samostatné místnosti, ale v situaci kdy kuchyň bude spojená s obývacím pokojem, tento problém můžeme vyřešit tak, že jídelní stůl posuneme do obývacího pokoje. Zcela jinak byste měli uvažovat pokud chcete propojenou kuchyň s obývákem, a přitom chcete mít obě místnosti v jiném stylu. Pokud byste totiž různé styly kuchyně a obývacího pokoje spojily, výsledný efekt by nemusel dopadnout dobře. Tato slova nám potvrdil i Martin Malina z kuchyňského studia Mados: „Pokud máte celý interiér zařízený v moderním designu a kuchyně se vám líbí v rustikálním stylu, není problém to realizovat při oddělené kuchyni, protože po zavření kuchyňských dveří se tyto dva styly nebudou rušit . Pokud je kuchyň spojená s jídelnou nebo obývacím pokojem, je třeba brát ohled i na ostatní prostory a sladit je jako celek a to nejen barvou, materiálem, ale také designem“.

Pokud je tedy vaším snem spojená kuchyň s obývací místností, ať už v novostavbě nebo starším bytě, je nutné podotknout, že působí tento stav praktičtější a luxusnější. Vznikne vám jakési provozní srdce domácnosti. Obzvláště dobrou výzvou pro tvůrčí typy může být i jemné optické oddělení kuchyně pomocí barových pultů, nebo výsuvných otočných stolků a odkládacích ploch. V této kombinaci byste měli být ale trochu více opatrní. Vaše kuchyň se tak dostane do centra dění a každá návštěva bude upozorňovat především na ni. Tento efekt se může zvýšit ještě více při menších bytech v novostavbách. Takže milé mladé rodinky, pokud se chcete pochlubit celkovým uspořádáním vašeho „startovacího bytu“, na tento efekt byste neměli zapomenout, aby se výlučnou dominantou bytu nestala pouze kuchyň. Pokud už si zvolíte samostatnou či propojenou kuchyň, neměli byste v obou případech zapomínat na podlahu. Vždyť například při propojení různorodých prostor se zvýší požadavky na podlahové krytiny. Klasickým řešením podlahy v kuchyni totiž bývá keramická dlažba, která ale nemusí vždy ladit s podlahou v obýváku, pokud jsou-li místnosti spojeny. O vhodnosti propojení materiálů byste se měli proto poradit s odborníky v této oblasti. Asi tím úplně nejhorším řešením pro kuchyň však bývá koberec. Podtrhuje sice domáckosť atmosféry, ale v kuchyni je však velmi nepraktický. Určitě nám dáte za pravdu tehdy, pokud vám spadne ráno na podlahu vajíčko při přípravě snídaně a vy se budete spěchat do práce.

Pokud je kuchyň spojená s jinou místností, je důležité zvolit si i vhodný druh kuchyňských spotřebičů s co nejnižší hladinou hluku. Vždyť není nic horší než při stolování, či jiné činnosti posloucháte například myčku. Asi nejdůležitějším zařízením v případě pokud je kuchyň spojená s obývákem je kvalitní a hlavně tichý odsavač par. Bez něj by se vám kuchyňské výpary převalily do obývacího pokoje jako letní bouřkové mračno. Pokud byste tento stav podcenili, vzpomněli byste si nato až tehdy, pokud byste pach po vaření nedělního oběda měli v obývacím pokoji i uprostřed pracovního týdne. Právě tento fakt bývá častým argumentem proti spojení kuchyně s ostatními částmi kuchyně. To je ale pak i důvodem k vybavení domácnosti účinnějším větráním.

Stěny v kuchyni jsou vystaveny zvýšené námaze

Teplo, vlhkost a výpary z různých druhů připravovaných jídel – to vše se zachycuje na stěnách kuchyně. Jsou proto více namáhané než ostatní stěny vašeho rodinného domu nebo bytu. Abyste předešli tvorbě plísní – je dobré stěny kuchyně vybavit nátěrem, který je k tomu vhodný.

ClimateCoating ThermoPlus je prodyšný a výborně odvádí vlhkost ze stěn. Má vynikající vlastnosti a navíc je vodou omyvatelný. Je určen pro vnitřní i venkovní použití – takže ho můžeme aplikovat na celý plášť stavebního objektu. Znám mnoho případů z praxe, kdy ClimateCoating pomohl vyřešit problémy s plísněmi.

Pár slov na závěr

Kuchyň, která je od podlahy až po spotřebiče zhotovena v dobré kvalitě, by vás jako majitele „měla přežít“. Je to hlavně z toho důvodu, že finanční prostředky vynaložené na její dobré a hlavně praktické fungování jsou ve větší míře nemalé. Proto bychom při zařizování kuchyně měli brát v úvahu potřeby všech členů rodiny. Jinak totiž bude vypadat praktická kuchyň pro novomanžele a jinak pro šest člennou rodinu. Při jejím zhotovení či rekonstrukci bychom však neměli zapomínat ani na poslední trendy v této oblasti. Obecně by se dalo říci, že v současné době na tomto poli převládá na slovenském trhu minimalismus a styl hranatých tvarů. Převažují kombinace striktních čtverců a obdélníků. No a co se týče barev, oproti minulosti, kdy byly preferované matnější formy kuchyní, dnes se do popředí dostávají kuchyně v barevném provedení s vysokým leskem. V případě materiálů je zájem především o exotické dřeviny. Nuž luxus a nápaditost v tomto směru přestává být synonymem jen pro ty bohatších, ale stává se součástí pomalu každé rodiny, která si chce opatřit novou kuchyň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *