30. října 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Moderní materiály na výstavbu rodinného domu

7 min čtení

Dnes nebudu rozebírat všechny možné materiály, které se dají využít na výstavbu rodinného domu. Rád bych se zaměřil především (v našich končinách) na ten nejrozšířenější: pálenou cihlu. Zároveň budu dbát na to, aby byla výsledná stavba energeticky nenáročná a splňovala normu ČSN 730540-2 o tepelné ochraně budov i bez použití klasického kontaktního zateplení.

Ceny stavebních materiálů klesají a úrokové sazby hypoték se snižují – to je ideální kombinace na výstavbu rodinného domu. Jaký materiál však zvolit? Který je ten nejvhodnější? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Do jisté míry záleží i na finančních prostředcích, ale především bychom měli myslet trošku dopředu již při výstavbě hrubé stavby domu.

Státní směrnice a Evropská unie tlačí stále více na to, aby byly novostavby energeticky nenáročné a blížili se k parametrům nízkoenergetických či pasivních domů. Podle směrnic a státních norem by od roku 2015 (resp. 2020) měli mít např. obvodové zdi Tepelný odpor R = m2K/W = 4,4 (resp. R = 6,5), nebo pokud chcete: Součinitel prostupu tepla U = W/m2K by měl být U = 0,22 (resp. U = 0, 15). A přesně na tento faktor se budu snažit při volbě stavebního materiálu dívat.

Pálená cihla s vysokým tepelným odporem R – základ hrubé stavby domu

Pálená cihla je v našich končinách nejrozšířenějším stavebním materiálem. Lidé k ní mají pravděpodobně větší důvěru než k ostatním stavebním materiálům (dřevo, beton, ytong, atd.).

Na trhu se objevují stavební materiály pro výstavbu obvodových a vnitřních stěn domu, které splňují různé energetické standardy a to v závislosti na tloušťce obvodového zdiva. V nabídce najdeme tloušťky cihel od 250 po 500 mm, od klasické konstrukce až po cihly s pěnovou výplní.

Nová generace cihelných bloků (např. Od výrobce HELUZ nebo Wienerberger) navíc splňuje požadavky na nízkoenergetické a pasivní stavby (domy) bez zateplení. Co je ale nejdůležitější: už samotná cihla má výborný tepelný odpor – např. rozměr 380x247x249 mm má tepelný odpor R = 4,37 (U = 0,22). V nabídce jsou samozřejmě i cihelné bloky (při tomto rozměru) i s vyšším tepelným odporem (R = 5,11). Při zvolení cihelného bloku s izolační pěnou a s větším rozměrem (širší obvodové zdi) můžeme dosáhnout tepelný odpor až R = 9,16.

Není cihla jako cihla

Cihla měla donedávna v povědomí lidí pověst jednoduchého výrobku, ale tento názor je již překonán. Dnešní cihly se zrodily z let technického vývoje, experimentování a testování. Není to obyčejný kus vypálené hlíny, ale komplexní výrobek s vysokou přidanou hodnotou. Nejprogresivnější výrobci nenabízejí jen cihly, ale komplexní stavební systém.

Ocenění z rukou odborné veřejnosti jsou uznáním objektivních kvalit výrobku. Výrobci však vědí, že certifikáty a plakety nezaručí úspěch na trhu, protože významná část spotřebitelů se zaměřuje na cenu jako rozhodující faktor. Je to však v případě cihly správná strategie?

Pokud chceme jako jednotliví stavebníci dostat za své peníze nejlepší kvalitu, všímejme si úroveň rozhodujících parametrů – tepelněizolačních vlastností. Ty by se měly mezi kritérii výběru cihel pro obvodové zdivo ocitnout na prvních příčkách. Spolu s pevnostními parametry, nabídkou kompletního stavebního systému a zákaznickým servisem právě tepelněizolační vlastnosti dělají v dnešním pojetí cihlu cihlou a dům domem.

I když stavebník koupí na celý dům ty nejlepší cihly, bude kompletní cihlový systém, včetně překladů, stropů a komína, tvořit přibližně desetinu celkových nákladů na stavbu. Přidanou hodnotu tvoří především klíčové parametry, protože ty ovlivňují „teplo domova“ dlouhodobě. To vysvětluje, proč šetření na této položky není u odpovědného stavebníka na místě.

Dům není třeba dodatečně zateplovat kontaktním zateplením

Při výběru cihly s dobrým tepelným odporem R není třeba stavbu dodatečně zateplovat. Co je však důležité – musíme dbát na to, aby obvodové zdi byly suché. Je třeba si uvědomit, že vlhké zdi podstatně snižují tepelný odpor R obvodových stěn stavební konstrukce a tepelný odpor stavebních materiálů deklarovaný výrobcem tak klesá.

Snížením vlhkosti zdiva o 1% můžeme dosáhnout úspory na vytápění až 10%.

materialy-na-vystavbu-RD-05

materialy-na-vystavbu-RD-04

Pokud zvolíme vhodné materiály hned při výstavbě rodinného domu – nepotřebujeme ho již dodatečně zateplovat polystyrenem nebo minerální vatou.

Důležité je, abychom udrželi stavební konstrukci v suchu, proto je vhodné použít materiály, které svými vlastnostmi zajistí, aby do zdí nepronikala voda. K tomuto účelu je vhodný termokeramický nátěr ClimateCoating, který ochrání stavbu před vlivy počasí (zabrání pronikání vody) a sníží riziko tvorby trhlin na fasádě a tím i tvorbu plísní a řas. Nátěr ClimateCoating zajistí, že hodnota tepelného odporu R bude stále stejná, jak udává výrobce, protože vnější zdi zůstanou suché.

V ideálním případě můžeme použít i tepelněizolační a sanační omítku ISOTEX, která je paropropustná. Spolu s Termokeramickým nátěrem ClimateCoating zajistíme stavbě dokonalou ochranu s dlouhou životností.

Ochrana obvodových zdí stavební konstrukce

Tepelněizolační omítka ISOTEX

Tepelněizolační omítka ISOTEX je hotová suchá směs na bázi granulovaných křemičitých kuliček, která po smíchání s vodou vytvoří dokonalou plastickou, vysoce adhezní hmotu určenou k použití jako izolace proti vlhkosti a zároveň jako tepelná a zvuková izolace stěn budov.

Omítka ISOTEX nanesena na fasádu pracuje v režimu membránové sanace. Omítka propouští vlhkost ve formě páry prostupující ze zdiva (stěn) a z interiéru, čímž dochází k jejímu pravidelnému odvádění ak následnému zlepšení tepelně-izolačních vlastností zdiva tj ke zvýšení hodnoty parametru R (tepelný odpor stavební konstrukce).

Velkou výhodou omítky ISOTEX je to, že je velmi lehká. Její hmotnost na m2 je 3x menší než běžné omítky a tím nezatěžuje stavební konstrukci.

Termokeramický nátěr ClimateCoating

ClimateCoating tvoří ochranný štít vrstvy termoizolační omítky ISOTEX, který díky unikátnímu složení odvede vlhkost, avšak zabraňuje zpětnému přechodu vlhkosti z vnějšího prostředí do materiálu stavební konstrukce. ClimateCoating zabezpečuje teplotní stálost a tedy nedochází k degradaci (k prasklinám) zdiva resp. stěn vlivem vysokého rozdílu teplot.

Tepelněizolační zateplovací omítka ISOTEX vám zajistí ve spolupráci s nátěrem ClimateCoating ThermoProtect plnou ochranu před všemi atmosférickými vlivy. Díky svým unikátním vlastnostem tepelněizolační omítky ISOTEX a nanotechnologii v termokeramickém nátěru ClimateCoating vám v toto spojení zajistí regulaci vlhkosti ve zdivu (udržuje ji stále v suchu = pouze „suchý kabát hřeje“). Koeficient absorpce vody je méně než 3% za 120 dní přítomnosti ve vodě a díky svým difuzním vlastnostem – koeficient propustnosti vodních par = 7, napomáhá rychle odstranit vlhkost, čímž zamezuje vzniku plísní na povrchu a uvnitř konstrukce budov.

Více: Omítkový zateplovací systém ISOTEX

Používejte na výstavbu moderní stavební materiály

Vývoj a technologie se posouvají dopředu a stavebnictví není výjimka. Pokud se rozhodujeme pro výstavbu rodinného domu, měli bychom zvážit i použité materiály. Výrobci cihelných bloků jsou schopni vyrobit cihly s vynikajícím tepelným odporem R a v kombinaci s ochranou fasády před vlhkostí není nutné dodatečné zateplení domů.

V konečném důsledku se domnívám, že kombinace cihly s menší šířkou (např. 25cm) a kontaktního zateplení polystyrenem (minerální vatou) vás bude stát více finančních prostředků (nemluvě o hygienických rizicích – plísně, alergie, řasy, …), jako když si hned na začátku vyberete cihlu s výbornými tepelněizolačními vlastnostmi a zajistíte, aby vaše obvodové zdi byly suché.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *